O kryzysie w biznesie szkolenia nauki jazdy

prawko.com.pl

Uważnie śledzimy zmiany zachodzące na rynku szkolenia kandydatów na kierowców. Dlatego też polecamy lekturę artykułu opublikowanego na łamach “Gazety pl Płock”: Aż o 35 proc. spadła w porównaniu z ub.r. liczba chętnych na kurs nauki jazdy. - Tak źle jeszcze nie było - narzekają Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i płockie ośrodki szkolenia. Jedni szukają oszczędności, drudzy sposobów na przyciągnięcie nowych kursantów. - Wszystko przez niż demograficzny - nie ma wątpliwości dyrektor WORD-u Wojciech Krzewski. - Na razie mamy jeszcze 16 samochodów egzaminacyjnych, ale będziemy musieli ograniczyć ich liczbę do 13. Jednocześnie definitywnie rezygnujemy z fiatów panda, stawiamy wyłącznie na toyoty yaris. Uzgodniliśmy to już ze szkołami nauki jazdy. Krzewski wie, że w kolejnych latach będzie - dla jego firmy - jeszcze gorzej. - Po "chudych" latach 90. więcej dzieci zaczęło się rodzić dopiero w 2000 r. Widoczna poprawa sytuacji nastąpi więc gdzieś w 2018 r. Niestety, demografii nie da się oszukać. Wystarczy powiedzieć, że jeszcze nie tak dawno egzaminowaliśmy od rana do wieczora, były też czasy kiedy z kandydatami na kategorie C, C+E, D spotykaliśmy się w niedziele...

Czy to oznacza, że kurs na prawo jazdy w najbliższym czasie zdrożeje? - Gdyby wziąć pod uwagę prawa rynku rządzące na całym świecie, to tak właśnie być powinno - twierdzi Wojciech Krzewski. - Szkoły jazdy, podobnie jak Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, muszą przecież utrzymać tabor, biura, pracowników. Żyją na własny rachunek i same muszą podejmować decyzje co do indywidualnych możliwości. Niektóre jednak ceny... obniżają. - Tak źle jak teraz nie było - potwierdza właściciel OSK Centrum Szkolenia Kierowców Władysław Osiński. - Cena kursu dziś to 1,4 tys. zł, ale żeby się utrzymać i zdobyć kursantów niektóre szkoły schodzą z cen nawet o kilkaset zł. Duże ośrodki z dużym taborem, wieloma pracownikami takiej konkurencji po prostu nie wytrzymają. Kwestią otwartą pozostaje w takiej sytuacji jakość nauki. Która płocka szkoła może się pochwalić najlepszym wskaźnikiem zdawalności? Niestety, i w starostwie powiatowym, i w Urzędzie Miasta nikt takich danych nie ujawnia. Prawdopodobnie dlatego, że nie chce się narazić na atak ze strony szkół, które wypadają najgorzej. Udało nam się zebrać jedynie cząstkowe dane za pierwsze półrocze:
  • egzamin praktyczny - najsłabsza szkoła miała zdawalność na poziomie 27 proc., dwie najlepsze - po 51 proc.; średnia zdawalność wyniosła 38 proc, co jest wynikiem gorszym o 0,4 proc. niż w drugim półroczu ub.r.
  • egzamin teoretyczny - zdawalność we wszystkich szkołach wyniosła ok. 82 proc., czyli o 2 proc. więcej w porównaniu z drugim półroczem ub.r.

Skomentuj na Facebooku

Znajdź OSK

Znajdź OSK

Prawo jazdy - testy

Testy na prawo jazdy

Internautów online

Odwiedza nas 358 gości oraz 0 użytkowników.